wyposażenie techniczne

 

organizacja funkcjonalna zakładów

 

Organizacja zakładu1. Każda ciastkarnia niezależnie od wielkości produkcji oraz rozmiarów bazy lokalowej, składa się z pomieszczeń przystosowanych do wykonywania zabiegów (czynności) technologicznych, pomieszczeń magazynowych oraz tzw. zaplecza socjalno- administracyjne.

Pomieszczenia zakładu ciastkarskiego podzielić można na następujące działy:
· Dział magazynowy

· Dział produkcyjny

· Dział socjalny

· Dział administracyjnya) Dział magazynowy:

· Magazyn surowców

· Magazyn wyrobów gotowych

· Magazyn opakowań

Magazyn surowców- pomieszczenie przeznaczone do przechowywania surowców w celu zapewnienia ciągłości produkcji. Pomieszczenie magazynowe powinno zabezpieczać surowce ciastkarskie przed utratą swoich cech i właściwości oraz zabezpieczać je przed zepsuciem. Magazyn surowców powinno być chłodny, suchy i przewiewny.

Surowce sypkie (mąka, cukier) przechowuję się w workach na drewnianych podestach zabezpieczony bez bezpośrednim przyleganiem do ściany.

Magazyn powinien być wyposażony w regały przeznaczone do składowania drobnych surowców, oraz chłodnie.Magazyn wyrobów gotowych- pomieszczenie przeznaczone do przechowywania wyrobów wykonanych w ciastkarni. Magazyn ten powinien być wyposażony w regały oraz chłodnie do przechowywania wyrobów kremowych.Magazyn opakowań- miejsce gromadzenia wszelkich opakowań podlegających zwrotowi lub sprzedaży.


b) Dział produkcyjny:

· Przygotowania ciast, kremów i mas

· Obrabiania

· Piecownia

· Deserownia (wykańczalnia wyrobów)

· MyjniaPrzygotowalnia ciast: pomieszczenie wyposażone w niezbędne urządzenia do produkcji ciastkarskiej takie jak:

· Miesiarki do sporządzania ciast

· Ubijarki do sporządzania kremów i ciast biszkoptowych oraz biszkoptowo- tłuszczowych

· Urządzenia do rozdrabniania surowców np. młynki, trójwalcówki

· Przesiewacze do mąki

Przygotowalnia powinna być koniecznie wyposażone w pomieszczenie do mycia i ubijania jaj, oraz miejsce wydzielone do ogrzewania i gotowania niektórych półproduktów.Obrabiania- pomieszczenie służące do dzielenia i formowania ciast wyposażone w stoły produkcyjne o łatwo zmywalnej powierzchni, regały, stojaki, wózki transportowe, sprzęty do formowania wyrobów (wycinacze, wałki, szablony) oraz urządzenia takie jak np. wałkowarki, zaokrąglarki, wydłużarki, rogalikarki.Piecownia- głównym wyposażeniem piecowni jest piec. Zadaniem tego pomieszczenia jest przeprowadzenie obróbki termicznej tzw. wypieku półproduktów i wyrobów. Z piecownią powinno być bezpośrednio połączone pomieszczenie przeznaczone do przeprowadzania rozrostu końcowego wyrobów z ciasta drożdżowego (komora fermentacyjna)Deserownia- w deserowni odbywa się końcowa obróbka wyrobu: smarowanie, składanie, zdobienie. Deserownia wyposażona jest w stoły, regały, szafy chłodnicze, drobny sprzęt (zdobniki metalowe, woreczki do wyciskania kremów, noże itp.)Myjnia- służy do mycia wszelkich naczyń i sprzętów używanych w produkcji, myjnia wyposażona jest w specjalne zlewozmywaki z ciepłą i zimną wodą, oraz stojaki na czyste sprzęty.c) Dział socjalny:

· Szatnie

· Natryski

· Toalety

· Pokój przeznaczony do spożywania posiłków w czasie przerwd) Dział administracyjny:

· Pomieszczenia biurowee) Dział ekspedycyjno- handlowy

Pomieszczenia sklepowe

Podstawowe działy produkcyjne i pomocnicze w piekarni.Podobnie jak w przypadku zakładów ciastkarskich piekarnie zorganizowane są w działy i pomieszczenia, oraz stanowiska pracy przystosowane do konkretnych zadań. Do podstawowych działów i pomieszczeń związanych z produkcją piekarską zalicza się:Magazyny surowców- w każdej piekarni znajduje się szereg magazynów służących do przechowywania mąki, surowców pomocniczych, technicznych i pomagających w utrzymaniu czystości.

W zależności od wielkości piekarni dzieli się ona na następujące pomieszczenia lub stanowiska:Ciastownia – jest miejscem przetwarzania surowców na półprodukty (rozczyny, zakwasy, ciasta).Fermentownia – jest miejscem, w którym odbywa się fermentacja ukształtowanych kęsów ciasta.Formiernia (odrabialnia) – dokonuje się to dzielenia i kształtowania ciasta.Piecownia – tu odbywa się wypiek pieczywa.Magazyn wyrobów gotowych– służy do przyjmowania wypieczonego wyrobu, segregacji, pakowania oraz ekspedycji.Ponadto podobnie jak w ciastkarniach, piekarnie posiadają dziły: socjalny, administracyjny, ekspedycyjno- handlowy. Różnicom podlega natomiast wyposażenie działów, pomieszczeń i stanowisk pracy,co wynika z odrębnej specyfiki przeprowadzanych procesów technologicznych.

 

Almanach cukierniczo - piekarski
materiały dydaktyczne dla ucznia i nauczyciela
projekt i opracowanie: Szymon Konkol