składniki chemiczne

 

rola białek

 

Przydatność technologiczna i wartość odżywcza białek.W technologii żywności przyjmuje się podział białek ze względu na ich pochodzenie:


· Białka roślinne (głównie białka zawarte w ziarnach zbóż, czyli gluten)

· Białka zawarte w mięsie, czyli zwierzęcej tkance mięśniowej.

· Białka zawarte w mleku (kazeina)


W technologii żywności wykorzystuje się następujące cechy białek:


Koagulacja białek mleka – kazeiny zachodząca pod wpływem enzymu podpuszczki, w wyniku działania enzymu następuje rozwarstwienie substancji białkowych oraz wody i ścięcie białek.


Zdolność żelowania
– wykorzystywana w procesie uzyskiwania galaret z użyciem np. żelatyn.


Zdolność do uczestniczenia w przemianach glutenu – (tworzenie się siatki glutenowej).

Tworzenie się siatki glutenowej polega na wchłanianiu przez białka wody, pęcznienie cząsteczek białkowych, a następnie łączenie się ich ze sobą w strukturę siatkową.


Właściwości pianotwórcze – (np. białka jaja kurzego) wykorzystywane są podczas kształtowania pożądanej tekstury wyrobów cukierniczych, w procesie napowietrzania (ubijanie).

Białka zawarte w mleku (kazeina) poddawana jest procesowi napowietrzania podczas produkcji kremu, bitej śmietany, lodów, itp.Rola białek w funkcjonowaniu organizmu człowieka.Białka są składnikiem budulcowym pokarmu uczestniczą w procesach budowy nowych tkanek i komórek oraz w procesach odbudowy tkanek i komórek zniszczonych i uszkodzonych.

Ponadto białka wykorzystywane są przez organizm jako substancja zapasowa w przypadku wystąpienia zjawiska głodu jakościowego czy ilościowego.

 

Almanach cukierniczo - piekarski
materiały dydaktyczne dla ucznia i nauczyciela
projekt i opracowanie: Szymon Konkol