surowce i materiały

 

tłuszcze zwierzęce

 

 

Tłuszcze zwierzęce

 

Tłuszcze zwierzęce - są to produkty naturalnego pochodzenia, uzyskiwane ze zwierząt lądowych i morskich.

Są zaliczane do grupy tłuszczów nasyconych, są uzyskiwane z tkanki tłuszczowej zwierząt i z mleka.

U zwierząt tłuszcz występuje w postaci tkanki tłuszczowej podskórnej i jest gromadzony jako materiał energetyczny, zapasowy.

Przykłady tłuszczów zwierzęcych:

 

masło - otrzymywane z mleka

smalec

słonina

łój

tran

 

Masło – jest to tłuszcz jadalny w postaci zestalonej, otrzymywany z mleka krowiego, a właściwie ze śmietany. Nazwa masło jest zastrzeżona dla produktów bez domieszek tłuszczów roślinnych o określonej minimalnej zawartości tłuszczu (co najmniej 80% dla masła chłodniczego i extra, 72% dla masła śmietankowego). Masło wyrabia się w urządzeniach zwanych maselnicami.

Smalec - jest to tłuszcz zwierzęcy wytapiany najczęściej ze słoniny wieprzowej. Głównym składnikiem smalcu (ponad 99%) są tłuszcze. Smalec jest tradycyjnym tłuszczem stosowanym do smażenia np. paczkow.

Słonina - jest to podskórna tkanka tłuszczowa pozyskana z grzbietu tylnej części tułowia i boków świni. Słonina jest pozyskiwana w postaci płatów lub kawałków. Słonina jest surowcem stosowanym do produkcji smalcu.

Łój - jest uzyskiwany głównie z bydła, rzadziej z owiec. Jest stosowany do wyrobu niektórych margaryn, oraz do wyrobu ciast francuskich.

Tran – jest to ciekły tłuszcz otrzymywany ze świeżej wątroby ryby dorsza atlantyckiego. Często "tranem" określa się ciekłe tłuszcze z innych gatunków ryb. Jednak w ścisłym znaczeniu określenie tran zastrzeżone jest tylko dla oleju pozyskanego z wątroby gatunku ryb dorszowatych.

 

Almanach cukierniczo - piekarski
materiały dydaktyczne dla ucznia i nauczyciela
projekt i opracowanie: Szymon Konkol